Červen 2007

Odjíždím

29. června 2007 v 12:12 | Silencia |  News
Tak teď nebudu týden odepisovat na žádný komentářík, protože a jelikož..... jedu do pryč.. :-D Do Chorvatska. S kámoškou. Tak si ještě musim dozabalit a za 3 hodinky odjíždím. Docela se těším, i když moje psychická rovnováha byla zase na chviličku dneska vyvedena z míry :-) no to nic. tak se tu mějte krásně a páčko :-)

Déja-vu

12. června 2007 v 20:35 | Silencia |  Zajímavosti a zjištění
dejauv.jpgIlusion du déjà vu (čti dežavy) - tento výraz pochází z francouzštiny od Emile Boiraca (1851 - 1917), francouzského výzkumníka a popisuje klamný pocit, že to, co právě vidíme, je známé. Podobný je pocit déjà vécu (čti deža véky) - kdy se jedná o prožívání známosti nového prožitku. A pokud takovýto podnět přichází sluchově, je označován jako déjà entendu (čti deža antandy) Například v cizím městě taková osoba prožívá pocit známosti, má dojem, že se tam vyzná, že už tam byla (déjà visité). Někdy toto bylo využíváno pro podporu teorie o předchozích životech, avšak při podrobném historickém zkoumání se nikdy tyto vzpomínky a vjemy neprokázaly jako pravdivé, ani osoby se v místech skutečně nebyly schopny orientovat více, než by běžný člověk odhadl z typických opakujících se urbanistických struktur ve městech jako takových. V obecném povědomí převládl pro všechny tyto pocity pouze výraz déjà vu, ač původně znamenal pouze vjemy vizuální.
Takovýto klamný zdánlivě předchozí zážitek je nejčastěji přičítán snu. Tento jev zná asi většina z vás a taky většina z vás ví, jaká je teorie pro vysvětlení tohoto jevu. Donedávna se soudilo, že se jedná o jev, který vzniká díky nestejně rychlému vstupu nervových impulzů způsobených vizuálním vjemem do mozkových hemisfér. Do jedné z nich se podle této teorie měl impulz dostávat s malým zpožděním, takže jev, vnímaný jako nový, je zároveň vnímán jako zpětně poznávaný, a tedy již jednou prožitý. V poslední době se však objevila díky studii jevu u slepce teorie nová, která tuto dřívější teorii přímo popírá a podporuje teorie starší, že za jev odpovídají některé strukturální změny mozku.
Doposud převládal názor, že déjà vu se spouští, když obraz z jednoho oka dorazí do mozku o několik mikrosekund později, než z oka druhého, a vzniká tak dojem, že scéna je již viděna podruhé. Vědci z Univerzity z Leedsu však popsali případ slepce, který měl tyto pocity již známého v čichové, sluchové nebo hmatové formě vjemu.
deja1.jpgAkira O'Connor a Chris Moulin z Univerzitního institutu psychologických věd svou zprávu o těchto jevech publikovali nedávno v časopise Brain and Cognition. Ve svém článku popisují jak čistě pozemské vjemy, jako rozepínání zipu za zvuků konkrétní hudby, nebo zaslechnutí útržku rozhovoru při přenášení talíře ve školní jídelně, spustily pocity již známého zážitku u slepce.
O'Connor o tom říká: "Zpoždění optické cesty je zcela zastaralá, ale stále živá teorie, a byla i základem pro periody déjà vu v románu Hlava 22 Josepha Hellera. Toto je ale pádným důkazem, že zpoždění optických drah není pro déjà vu vysvětlením. Výsledky jsou tak evidentní, že je zvláštní, že to předtím nikdo nezkoumal."
Vědci doufají, že budou moci pracovat s dalšími nevidomými, aby zjistili, jak je jev častý a také chtějí výzkum prohloubit. O'Connor se nad tím zamýšlí: "Bylo by dobré nějak zobrazit mozkovou aktivitu lidí během pravého spontánního pocitu déjà vu, ale je složité je mít tak pohotově při ruce."
O'Connor také experimentuje s vyvoláním déjà vu hypnózou. Říká o tom: "Teď věříme, že pocit déjà vu je způsoben narušením oblasti mozku, zodpovědnou za pocit běžnosti. Při jednom experimentu si např. pokusné osoby měly zapamatovat slova, v hypnóze pak byly donuceny je zapomenout a pak jim byla stejná slova ukázána, jestli vznikne pocit, že je již viděly. Asi polovina osob říkala, že při tom pocit podobný déjà vu měly.
Pocitem déjà vu trpí častěji epileptici a lidé, kteří mají narušený temporální lalok mozku, objevuje se také častěji u toxikomanů, ale dobře ho znají i lidé s poruchami štítné žlázy a někteří neurotici. Běžný je i v normální populaci. Téměř 70% lidí ho alespoň jednou v životě prožilo.
Náš přední psychiatr Cyril Höschl o tomto pocitu zde říká: "V omezené míře a pouze přechodně se nesprávné pocity známosti či novosti mohou vyskytnout i v normě a jsou vlastně projevem drobného zakolísání celého systému zpracování informací v mozku, asi jako když vám naladěná rozhlasová stanice na chvíli zmizí nebo zachraplá a pak se zase sama vyladí. Bývá to někdy při přechodu z bdění do spánku a naopak. Takovým jevům se říká hypnagogní a spíše než déjà vu jsou to jiné iluze, například létání, propadání, výstřelu anebo jde o přechodné pseudohalucinace, často nějaké osoby, která ve skutečnosti přítomna není. "Pseudo" se označují proto, že si ihned uvědomíte, že to nebyla skutečnost, nýbrž přelud. U pravé halucinace takový náhled chybí.
deja2.jpgJak taková porucha vzniká si lze představit asi tak, že ke každé informaci, která se nám dostává do vědomí, jsou automaticky přiřazovány charakteristiky, indexy, které určují (a ve vědomí představují), zda jde o informaci z vnějšího světa či z paměti nebo fantazie, zda je to informace samozřejmá (pravděpodobná) nebo absurdní (nepravděpodobná), zda se nám jenom zdá či zda ji skutečně prožíváme, zda je součástí naší zkušenosti nebo zda je zcela nová (pocit známosti či novosti).
Zařízení, které toto obstarává, se může porouchat nebo může být uměle (například pokusně) nebo chorobou či vlivem drogy (halucinogenu) aktivováno či vyřazováno z funkce, a to se pak projeví jeho selháním ("falešným poplachem", nesprávným indexováním). Jeho vinou mají pak příslušné informace nesprávné atributy a jsou vnímány chybně. Někdy však jsou tyto pocity vyvolány tím, že se vybaví skutečná dávná vzpomínka, která byla zapomenuta, ale v určité situaci se přesto vybavila."
Zdroj: www.meredit.cz

Jak odstranit pachy

12. června 2007 v 20:33 | Silencia |  Tipy a rady
pachyuv.jpgZnáme to všichni, páchnoucí skříňka, poklička, hrnec nebo nádoba dovede znechutit cokoliv, co si do nich uložíme nebo v nich připravíme. A usínání v bytě nasáklém kuchyňskými odéry také není nic příjemného. Dnes se tedy podíváme, jak lze různé zápachy likvidovat. Pokud jsem vynechala nějaký váš osvědčený fígl, budu ráda, když ho napíšete do diskuze.

Jaké plavky si vybrat?

12. června 2007 v 19:41 | Silencia |  Tipy a rady
na_plazi.jpgAť již máte postavu ve tvaru jablíčka, hrušky, přesýpacích hodin či máte malé poprsí, díky chytrému výběru těch správných plavek můžete potlačit partie vašeho těla, které se vám nelíbí, a naopak zvýraznit vaše přednosti. Nejlepší způsob, jak vypadat skvěle na pláži, je vaše sebevědomí. Tou nejdůležitější věcí, kterou musíte mít na paměti, je to, že jedinou osobou strachující se o vaši postavu jste vy sami. Pokud vás někdo sleduje, pak vám buď závidí, nebo se porovnávají s vaší postavou a hledají ve vás inpiraci. Ten nejlepší tvar těla je ten, který již máte. Ale i ty nejsebevědomější z nás potřebují někdy poradit, jak své křivky co nejlépe ukázat.

Verš

9. června 2007 v 20:05 | Silencia |  Citáty
Četla jsem knížku. Byla o dívce. Ta dívka trpěla. Tak jako já, víš proč? Byla zamilovaná. Tak moc jako jsem já do tebe. Ona ho milovala. Víc než já miluju tebe. Chtěla být jen s ním. Jako chci být já s tebou! On ji nechtěl. Tak jako ty nechceš mě. Ale přece jen neni o mně, víš proč? Nakonec si padnou do náručí, ale já zůstanu bez tebe...:(
ZDROJ: tiamo.blog.cz

Jste zamilovaní?

9. června 2007 v 19:50 | Silencia |  Ankety
Tak co?

Básnička jako na míru

9. června 2007 v 19:34 | Silencia |  Básničky
Proč poznala jsem Tebe,
když nemůžu Tě mít,
proč touží po mě jiný,
když s tebou já chci být,
když do očí Ti pohlédnu,
hned zrak k zemi sklopim
a přece tolik bych Ti chtěla říct,
jak nevýslovně trpim.....!!!!!!!!!!
ZDROJ: tiamo.blog.cz

Jak často měnit věci

5. června 2007 v 19:04 | Silencia |  Tipy a rady
Buďte upřímní, jak často vyměňujete vaše povlečení nebo kupujete nový kartáček na zuby? Pravděpodobně ne tak často jak byste měli. Nejnovější průzkum ukázal, že převážná většina lidí věří, že provozuje dobrou osobní hygienu a že jejich domov je relativně bez nebezpečných bakterií. Odborníci ale tvrdí, že toto neplatí pro většinu z nás. Pokud vaše osobní věci neperete či neobměňujete tak, jak máte, pak si můžete být jistí, že se o váš domov dělíte s několika bilióny bakterií, roztočů a plísní. Jak často byste tedy měli vaše věci obměňovat

Psi

5. června 2007 v 19:01 | Silencia |  Zajímavosti a zjištění
Vědci prokázali, že prapředky psa byli vlci, šakali, kojoti a jejich kříženci. První záznamy o spolupráci člověka se psem jsou staré 6000 let. Od té doby prošli psi velmi rozsáhlou domestikací (cíleným zušlechťováním a ochočováním). Přesto, chceme-li jim více rozumět, je dobré zamyslet se nad způsobem života jejich předků, nad stavbou těla i nad některými zvláštnostmi v chování.

6 tipů na život v pohodě

3. června 2007 v 14:47 | Silencia |  Tipy a rady
Tyhle návyky na odehnání stresu fungují celý rok. V létě se s nimi ale nejlíp začíná!

Baileys

3. června 2007 v 14:35 | Silencia |  Zpěvník Nedvědů
A----------------------Ddim
1. Půlnoční čas na bubny hrál,
E7 ----------------------------A
bála ses, jak padal déšť,
H7-----------------------------------------E
kytky vlály v proudu kapek za oknem,
H7----------------------------------------E7
zkoušeli jsme jarní bouřku rukou ven,
A
jak svítí.

2. Půlnoční čas na city hrál,
samas dala ruku blíž,
možná, že tě ke mně přived jenom strach,
nebo Baileys na kuráž tvou vůni splách,
pak díky pití.

E
R: Pak jsem když uhodil blesk,
lesk kůže tvý jsem zahlíd,
E7
měl jsem najednou jak dítě strach,
A
tak jak anděl jsi tam stála,
E
hřála v ruce sklínku,
E7
spravedlnost s miskou vah.

3. Chyběl list a jak náhodou
pohasla i jarní noc,
oplakaná štěstím k ránu zvalas mě dál,
já pozvání jsem přijal, lásko já si tě vzal,
tak jak blázen.

R:

4.=2.

R:

R: …

Alibaba

3. června 2007 v 14:30 | Silencia |  Zpěvník Nedvědů
A
1. Pomyslně ruku zvedám
E
a myslím pro dobrou věc
A A7
a mezi řádky píši si sám.
D
Kdysi dávno, když jsem stavěl,
A
co jsem zpackal, spravil jsem
E -------------------------------------- A A7
a myslím, že teď právě o to jde.

D--------------------------------- A
R1: A snad právě proto, že už nemusím, tak věřím
E -------------------------------------A
a je to zázrak po tom všem, co už znám.

2. Slibovali jedni
a slibovali druzí
a za tím děda, bába s mámou i táta šel.

A na Olšanech ze všech slibů
trochu hlíny zbylo snad
a i ty kytky někdo krade, co tam dávám.

R1:

3. Pomyslně ruku zvedám
a myslím pro dobrou věc
a občas pouštím si minulý čas.

R2: Sbor asijských staříků
nemocných mocí,
parta neskromných loupežníků.

R1: A snad právě proto...

R2: Sbor asijských staříků...

R1: A snad právě proto...

R2: Sbor asijských staříků...

Albatros

3. června 2007 v 10:50 | Silencia |  Zpěvník Nedvědů
Hmi
1. Totemy malovaný se sovími křídly
E
a stopou z vlčích drápů
Hmi ---------------------------- D
a křeslo pro šerifa, to pro jeho vážnost,
A
když se zasedá,
Emi
a hlína bez trávy a z blízký skály kámen,
Hmi
co v kruhu oheň chrání,
G ------------------------------------------A
lampičky na chatách, když prší a je ti smutno,
Hmi
abys' viděl, kam se dát.

2. Všude dobří lidé žijí,
ale na osadách dobro je jak zákon,
i když, jako všechno na hodnotách ztrácí,
i dobro odřenej má hřbet,
to jak se unavení lidé v pátek
zpátky na osady vrací
a ještě chvíli trvá, než si zvyknou,
že vyměnili svět.

3. A starý tepláky a konzervy a košile
a kytary a lásky
a písničky, co neztratily nikdy
moudrost ani klid,
[: chraňte tu nádheru, vy romantičtí blázní,
už pro to věčný mládí,
ten, kdo si umí hrát, ten stárnout nemá čas,
a kdo by nechtěl žít? :]

Bajka o mravenci a cikádě

2. června 2007 v 23:58 | Silencia |  Co jsem našla v počítači..
BAJKA O MRAVENCI A CIKÁDĚKlasická verze:
Mravenec pracuje celé dlouhé horké léto; postaví si dům a vytvoří zásoby na zimu.
Cikáda si říká, jak je mravenec hloupý, takové pěkné počasí a mravenec se jen dře. Směje se, tancuje a užívá si.
Pak přijde zima, mravenec se schová do tepla domu a pochutnává si na zásobách, zatímco cikáda se třese zimou a bez jídla brzy umře.Současná verze:
Mravenec pracuje celé dlouhé horké léto; postaví si dům a vytvoří zásoby na zimu.
Cikáda si říká, jak je mravenec hloupý, takové pěkné počasí a mravenec se jen dře. Směje se, tancuje a užívá si.
Pak přijde zima, mravenec se schová do tepla domu a pochutnává si na zásobách.

Cikády, třesoucí se zimou a vyhladovělé, zorganizují tiskovou konferenci, na které se táží, kde vzal mravenec právo na to být v teple a dobře živený,zatímco jiní, méně šťastní, umírají zimou a hladem.

Televize uvede vše v přímém přenosu, ukazuje třesoucí se cikády a záběry mravence, jak si v teple útulného domova vychutnává dobroty všeho druhu.

Televizní diváci jsou pobouřeni faktem, že v tak bohaté zemi jsou někteří ponechání utrpení jako chudinky cikády, když si jiní žijí v přepychu. Interpelují vládu, aby zvýšila mravenci daně, musí přece odvádět spravedlivý díl. Na základě výzkumu veřejného mínění vyjde zákon o ekonomické spravedlnosti a zároveň antidiskriminační zákon se zpětnou platností.

Daně jsou zvýšeny,mravenec dostane pokutu za to, že nezaměstnal cikády a je mu finančním úřadem zabaven dům, protože nemá peníze na zaplacení daní ani pokuty.

Mravenec emigruje do Lichtenštejnska.

Televize připraví další reportáž, tentokrát o obtloustlých cikádách, kterým nyní docházejí mravencovy zásoby a to přesto, že jaro je ještě daleko.

Bývalý mravencův dům, nyní sociální ubytovna pro cikády, chátrá za nezájmu cikád i vlády.
Vládě je vytýkána nedostatečná sociální podpora a je vytvořena speciální komise s náklady deset milionů.
Mezitím některé cikády zemřou na předávkování a tisk ještě více podtrhuje nutnost starat se o sociální nerovnost a hlavně o cikády.Slovník cizích slov:
mravenec = normální pracující člověk
cikáda = každý si domyslí