Prosinec 2008

Jak vypadá nejslavnější a nejošklivější zvíře světa?

29. prosince 2008 v 1:26 | Silencia |  Zajímavosti a zjištění
Samovi, čistokrevnému čínskému chocholatému psovi, se třikrát po sobě povedlo vyhrát nepochybně velmi ... ehm ... populární soutěž o nejošklivější zvíře světa, organizovanou v Kalifornské Sonomě. U mnohých dokázal vyvolat nekontrolovatelný smích, u jiných odpor. Svým zjevem a tím, jak zasáhl do života svojí majitelky Susan Lockheed, oslovoval mnoho různých lidí. Její nesmírná láska a úcta k tomu nejnepřitažlivějšímu tělíčku na světě pohnula srdci mnohých. Susan si ho vzala z útulku, kam se dostal po stěhování původního páníčka na místo, kde psi nebyli povoleni. Postupem času se z něj však stal její miláček, který měl přístup v jejím životě i domově prakticky kamkoliv. Přihlásila jej do soutěže, která ho úžasným způsobem proslavila a umožnila mu jíst pouze vybrané lahůdky a přespávat v luxusních hotelích. Susanin partner jeho přítomnost neunesl a opustil je. Fotografie Sama a Sue na internetové seznamce ale zaujala jiného muže, který je jejím nynějším partnerem. Sam zemřel ve věku 14 let a zpráva o jeho smrti obletěla celý svět.

Víte, že... 22

29. prosince 2008 v 1:19 | Silencia |  Zajímavosti a zjištění
... ve školní jídelně servírovali drogy? Také tak milujete speciality vaší školní jídelny? Necháváte se rádi unést neodolatelnou chutí delikatesních obědů ve vaší kantýně? Žáci v malebném ruském městečku Južno-Sachalinsk se jí nechali unést až moc. Po jednom takovém obědě se podle slov kantorky tamější školy běžný den proměnil v hrůzostrašný horor, jakoby se celá škola proměnila v blázinec, ne že by naše české školy také výjimečně čas od času nepřipomínaly ústav pro duševně choré, ale ruští žáci za to tentokrát opravdu nemohli. Málokterý labužník, by čekal, že mu ve školní jídelně naservírují pokrmy obohacené taneční drogou - extází. To není zas až tak obvyklé, ale může se to stát, a obzvlášť v Rusku. Polévka a čaj ochucený extází vyvolal šílenství. Děti lezly po zdech, některé si chtěly zalétat výskokem z okna a jiné se pouze bezděčně válely v záchvatu smíchu po zemi. Ruské policii se zatím překvapivě nepodařilo odhalit pachatele a to, jak se do jídla drogy dostaly, nejspíše zůstane záhadou.

Víte, že... 21

29. prosince 2008 v 1:11 | Silencia |  Zajímavosti a zjištění
... první záchytka na světě byla otevřena v Československu? Zakladatelem byl bojovník proti alkoholismu, Jaroslav Skála. Svou záchytku otevřel v Praze u Apolináře 15. května 1951. Vůbec prvním klientem byl ruský námořní inženýr. V tříměsíčním zkušebním provozu se pražská záchytka osvědčila, a tak se začaly stavět další a další nejen v Čechách, ale po celém světě. Záchytka v St. Luis (USA) má dokonce zmínku o té pražské ve své zakládající listině. Jen do roku 1981 bylo v českých záchytkách ošetřeno celkem milion lidí! V současnosti v České republice existuje celkem 16 záchytek a nejvíc jich je v Moravskoslezském kraji - pět. "Ubytování" na protialkoholní záchytné stanici si musíte platit sami a ceny jsou velmi rozdílné. Kdybyste se čistě náhodou dostali na záchytku v Opavě, zaplatíte za noc "pouhých" 800 Kč, pokud byste se ocitli v Kroměříži, budete muset do kapsy sáhnout mnohem hlouběji a vytáhnout z ní 12 700 Kč. Tak to snad abychom raději na toho Silvestra abstinovali, co říkáte?

Víte, že... 20

29. prosince 2008 v 1:00 | Silencia |  Zajímavosti a zjištění
... existuje protipotratový terorismus a potratová turistika? Tito teroristé jsou většinou členové křesťanských skupin. Uspořádali několik bombových útoků na zdravotnická zařízení nebo přímo vraždili lékaře v Kanadě, USA i Austrálii. Dalším jevem spojeným s interrupcemi, tedy uměle vyvolanými potraty, je tzv. potratová turistika. Ženy ze zemí se záporným postojem k potratům cestují často do těch liberálnějších, kde je to povoleno. Příkladem může být cestování z Polska k nám, do Česka, nebo z Irska do Velké Británie. Ve světě dokonce existuje nizozemská nezisková organizace Ženy na vlnách, která zprostředkovává zvláštní druh potratové turistiky. Jakmile na lodi dorazí do nějaké země, jsou ženy vyzvány, aby si sjednaly schůzku a přišly na loď, vybavenou klinikou. Pokud vyplují z teritoriálních vod do těch mezinárodních, platí na palubě zákony země, kde je loď registrována, tedy nizozemské zákony, které umělé přerušení těhotenství povolují.

Víte, že... 19

29. prosince 2008 v 0:53 | Silencia |  Zajímavosti a zjištění
... Barbie a Ken jsou pojmenováni po dětech zakladatelů firmy Mattel? Jednoho dne, Ruth Handler - spoluzakladatelka této věhlasné firmy - uviděla svou dceru, jak si hraje s papírovými panenkami a dává jim "dospělácké" role. Matka tak přišla na nápad vytvořit panenku s dospělým ženským tělem. Její manžel Elliot byl tímto nápadem nadšen. Při svém rodinném výletě do Evropy v roce 1956 uviděli v obchodech panenku Bild Lilli. Koupili si hned tři, jednu dali malé Barbaře a další dvě si přivezli zpátky do Ameriky pro sebe. Lilli byla původně postava z kreslených příběhů v německých novinách, takže Barbie vynalezl vlastně Němec! Kupovali si ji především dospělí, ale brzy si ji oblíbily hlavně děti. Bild Lilli byla pracovitá žena, která věděla, co chce a nepotřebovala muže, aby toho dosáhla (v té době si tedy hodně dovolila). Barbie se však bez svého Kena neobešla a děti Ruth a Elliota se jmenovaly jak jinak než, Barbara a Kenneth.

Víte, že... 18

29. prosince 2008 v 0:39 | Silencia |  Zajímavosti a zjištění
... jedna třícentimetrová žabička může usmrtit až osm lidí? Jedná se o čeleď pralesničkovitých, vyskytujících se v Jižní Americe. Tyto šípové žabky využívali domorodci při lovu. Do jedu, který žabky vylučují z pokožky, máčeli hroty svých šípů. Pro zvýšení účinnosti tyto hroty navíc špinili ještě fekáliemi nebo je zabodávali do zkaženého masa. Tito obojživelníci totiž vylučují tzv. batrachotoxiny, které způsobují srdeční zástavu do půl hodiny po vstřebání. Krom své jedovatosti jsou typické i svým pestrým výstražným zbarvením. Z početné čeledi pralesničkovitých jsou ale schopné usmrtit člověka jen tři druhy. Ty žijící v zajetí ztratily schopnost produkce jedovaté látky. Výhodou těchto druhů je ale jejich rychlost, pro kterou se jim zase říká "raketové žáby".

Víte, že... 17

29. prosince 2008 v 0:28 | Silencia |  Zajímavosti a zjištění
... ovocný jogurt byl vynalezen v Čechách? Stalo se tak v roce 1933 v pražské Radlické mlékárně na Smíchově. Učení páni zkušení totiž přišli na to, že vrstva marmelády na jogurtu zabrání vytváření plísní. Zárodky se na kyselém povrchu předtím rychle množily a znehodnocovaly kvalitu oblíbené dobroty. Slabá vrstva ovoce však tento problém geniálně rozlouskla - jogurtová hmota vydržela déle, alias prodloužila se doba jeho trvanlivosti. Mlékárna si tento recept nechala patentovat a proslavila se tím v zahraničí. Klasický ovocný jogurt ve skleničkách se v Radlicích vyráběl až do šedesátých let, kdy jej nahradil zcela podřadný výrobek - šlehaný jogurt v plastových kelímcích, tak jak jej známe dnes. Trh poté bohužel marně volal po původní klasické receptuře a obalu, výroba nemohla být obnovena, protože zařízení už byla zlikvidována. Dnes už neexistuje ani Radlická mlékárna, která vyráběla mléčné pamlsky téměř sto let.

Víte, že... 16

28. prosince 2008 v 22:56 | Silencia |  Zajímavosti a zjištění
...čokoláda fungovala jako platidlo nebo oblíbený nápoj aristokratů? Kakaovníky začali pěstovat už staří Aztékové a Mayevé. Čokoláda jim však nesloužila pouze jako potravina, boby byly velice cenné a tak se jimi platilo. S čokoládou měly souvislost všemožné náboženské rituály a byla považována také za účinné afrodiziakum! Nás s čokoládou seznámil až Kryštof Kolumbus. Přestože tehdy šlo o hořký nápoj, stal se oblíbeným mezi vyššími španělskými vrstvami. V Mexiku se do šokolády začal přidávat cukr. Jeden Holanďan na začátku 19. století založil první čokoládovnu a povedla se mu zásadní věc - oddělit kakaové máslo od kakaového prášku! První tabulková čokoláda tak byla vytvořena roku 1847. O dvaatřicet let později se k této sladké hmotě přidalo kondenzované mléko a vznikla čokoláda mléčná. Mňam! Samozřejmě čokoládu nikdo z nás nejí jen proto, že je chuťově neodolatelná. Všichni dobře víme, že je dobrá proti migrénám, snižování krevního tlaku, pomáhá v posílení imunitního systému (kam se hrabe Actimel), léčbě rakoviny, depresí, zlepšuje nám náladu a povzbuzuje sexuální apetit!

Body talk aneb Dešifruj řeč těla

28. prosince 2008 v 12:32 | Silencia |  Zajímavosti a zjištění
Víš, co jsi na sebe právě prozradil/a, aniž bys pronesl/a jediné slovo? Zkus si uvědomit, jak zrovna sedíš, kde máš nohy a co děláš s rukama... To vše na tebe může prozradit víc než tisíc slov!

Naučit se číst v lidských gestech ti může pomoci mnohem lépe pochopit své blízké nebo zjistit, kdo vypráví báchorky namísto pravdy. Často nevěříme své intuici, která nás v nejrůznějších situacích může varovat. Míváme z někoho divný pocit, ale nevíme přesně proč, tak nad tím jen mávneme rukou. Tenhle šestý smysl je ale podvědomým radarem, reagujícím na řeč těla toho druhého! Proto bychom mu měli naslouchat a zamyslet se nad tím, co nám říká. Přesto ale nečekej, že pomocí dešifrování gest budeš moci číst myšlenky ostatních. Žádný z vysílaných signálů není jediný a má mnoho souvislostí. Někdy je pouze fyzickým projevem a s psychikou nemá co dělat. Třeba má tvůj spolužák ruce křížem, proto, že má na svetru flek od snídaně.


Slavné procesy USA

25. prosince 2008 v 3:17 | Silencia |  Zajímavosti a zjištění
Je vám jistě známo, že soudní procesy znamenají pro Američany reality show. Přímé přenosy od soudu zajišťují mnoha televizím slušnou sledovanost a nejde jen o procesy seriózní, ale mnohdy i velmi vtipné.

Baví tě škola?

22. prosince 2008 v 19:46 | Silencia |  Ankety
Bavííí??? Mě jo!

Rady nejen pro krásu III.

22. prosince 2008 v 19:05 | Silencia |  Tipy a rady
Chce to klid a ... nohy v teple!
Nedokážeš si představit, že bys celou zimu prochodila jen v kalhotách? Jsou sukně, šaty a kraťasy tvými nejoblíbenějšími kousky v šatníku? Pokud ano, není pro tebe žádným překvapením, že v takovémto případě se ti bude hodit mít zásobu nejrůznějších punčoch, které tě před chladem ochrání. Tuto sezónu popusť uzdu své fantazii, nosí se totiž výrazné vzory, hlavně s motivem květin, či krajky. Nemusíš se bát kombinovat je s pestrým potiskem na šatech, hlavně se k sobě musí hodit.

U zahřívání začni zevnitř
Zima se nezadržitelně blíží, a tak se nám bude určitě hodit pár informací o tom, jak se zahřát zevnitř a navíc se i nabít vitamíny. O nejrůznějších prospěšných účincích zeleného čaje toho bylo už napsáno mraky. Takových dobrot v šálku, které jsou takřka elixírem zdraví a krásy, je ale víc. Které to jsou a jaké mají účinky? Začněme nejdříve zmiňovaným ZELENÝM ČAJEM. Ten je nabitý antioxidanty, které bojují proti poškozování buněk, tudíž stárnutí. Zrychluje metabolismus, chrání proti rakovině, posiluje kosti a tlumí škodlivé účinky cigaretového kouře a slunečního záření. Zelené čaje se nikdy

nezalévají vroucí vodou, optimální je teplota od 60°C do 80°C. Z Jižní Afriky pochází ROOIBOS, jehož jehličkovité lístky se používají k přípravě nálevu. Je také nabitý antioxidanty, minerály jako je měď, železo, draslík, vápník nebo hořčík a má minimum kofeinu. Existuje rooibos zelený a červený. Červený je fermentovaný a jeho chuť je sladší. Má antibakteriální a antivirové účinky a tím se stává lékem na nejrůznější obtíže, od ekzémů po záněty krku. Nápojem Inků je nazýván bylinný čaj LAPACHO, který pomáhá z těla odstraňovat nečistoty a těžké kovy a mimo jiné má i antimykotické a antiparazitické účinky, takže pomáhá bojovat proti nejrůznějším vlezlým ženským problémům. Také zlepšuje obranyschopnost těla až o 48%, takže než na tebe vleze chřipka, pořiď si ho do zásoby. YERBA MATÉ je nápoj z Jižní Ameriky, kde jej usrkávají po celý den. Z jedné dávky lze připravit postupně až 5 nálevů. Maté je ideálním povzbuzujícím nápojem, obsahuje velké množství mateinu, v kombinaci s aminokyselinami, vitamíny a minerálními látkami. Matein je látka podobná kofeinu, ale narozdíl od něj není návyková. Je plný velkého množství vitamínů a minerálů, jako například vitamín A, B1, B2, B3, B5 a C. Z minerálů je to vápník, hořčík, mangan, železo, selen, draslík, křemík a fosfor. Složení maté je komplexní, a tak působí harmoničtěji než káva. Všechny tyto sušené rostlinky nemusíš jen popíjet, můžeš se jimi krášlit i zvenčí. Výluh z nich použij jako pleťovou vodu a nech si pokožku hýčkat perfektním mixem všech zmiňovaných vitamínů.

Bude zima, bude mráz
Když venku mrzne, zabalíme se do kabátů, čepic, šál a rukavic, abychom se před zimou chránily. Ale pokud nenosíme kuklu, náš obličej zůstává počasí vystaven stále. Přidá-li se k nízkým teplotám ještě i ostrý vítr, pleť to může pěkně odskákat. Aby pokožka zůstala hebká a nepřipomínala struhadlo, měly bychom se vyhýbat prudkým změnám teplot, které mohou způsobit i rozšířené žilky. V zimním období v důsledku chladnějších teplot klesá produkce mazových žláz a pokožka je přirozeně sušší. Při pobytu venku je nejlepší zvolit mastnější krém či pleťový olej, který vytvoří na pokožce ochrannou bariéru. Pokud se chystáš vyrazit na hory, krém by měl být navíc s vysokým ochranným filtrem. Sníh je zmrzlá voda a ta, jak je známo, odráží sluneční paprsky, čímž znásobuje množství záření, které pleť musí snášet. Přes zimu bývají v nemilosti krémy hydratační, protože obsahují hodně vody, která při nízkých teplotách zamrzá a může "potrhat" pleť. Ale nemusíš se jich vzdávat úplně. Do vytopených místností se docela hodí, ale nesmíš se jimi namazat bezprostředně před výletem do zimy.

Víly nejen do pohádky

V 80. letech to byl ohromný hit. Nosily se velké hlavy, ať už se jich docílilo tupírováním, trvalou nebo ... krepováním! Tahle úprava vlasů se už moc nepoužívá, což je možná škoda, protože když se krepovací kulma správně použije, dokáže vykouzlit ležérní, vzdušný až éterický účes. Hlavní zásadou je nekrepovat všechny vlasy! Pokud ovšem netoužíš po černošském afru :-). Jemně zvlň jen některé prameny a nemusíš ani po celé délce. Hezky vypadá, i když si nakrepuješ jen culík. Pak už stačí účes lehce zafixovat, ale tak, aby neztratil vzdušnost.

Dělníci

22. prosince 2008 v 18:22 | Silencia |  Pár vtípků
Pracují dva dělníci na výškové budově a vtom uslyší sanitku lékařské první pomoci. A ten jeden povídá tomu druhému: "To je výkon, není to ani 5 minut, co mi spadlo na ulici kladivo a sanitka už je tady!"

Vnímá useknutá hlava po useknutí?

22. prosince 2008 v 18:13 | Silencia |  Zajímavosti a zjištění
Tuto otázku si asi lidé kladou od doby, kdy se takovýto způsob trestu začal používat. Ve středověku a raném novověku, tedy ve zlaté éře katů a gilotin, bylo jediným způsobem jak to zjistit požádat odsouzeného, aby mrkal, co to jde. A že to nebyla právě nejkratší doba! Popravení údajně mrkali až celých 30 vteřin po zásahu kata! Kdybychom se na to chtěli podívat "vědecky", musíme si uvědomit, že trénovaný člověk vydrží bez přístupu kyslíku i více než pět minut a celou tu dobu je schopen normálně vnímat okolí. Proč by tedy uknutá hlava bez přístupu kyslíku vnímat nemohla? Tato otázka však dosud není odborníky zodpovězena. Ve státech, kde je věda na takové úrovni, aby to mohla zjistit, se tento způsob trestu už (bohužel) dávno nepoužívá.

Víte, že... 15

22. prosince 2008 v 17:50 | Silencia |  Zajímavosti a zjištění
... při kýchnutí se zastaví všechny tělesné funkce? Údajně by se při něm mohlo zastavit i srdce! Ať to je či není pravda, jisté je, že při "pčíknutí" nedokážete udržet otevřené oči (a klidně si to zkoušejte jak dlouho chcete :-)) a "vykýchnutý" vzduch z vás vystřelí rychlostí kolem 160km/h! Bakterie, kterých se tímto způsobem zbavíte, zasáhnou okolí do vzdálenosti 3 až 5 metrů a bude jich celkem přes 100 000! Kýchání by se přesto všechno potlačovat nemělo - energie, která chce ven, se totiž obrátí dovnitř organismu a může způsobit těžké poškození sliznic. Takže se příště nestyďte a klidně na celou místnost udělejte "Hepčíííííííííí!!!" Ale použijte raději kapesník :-).

Blechy psí skáčou výše, než blechy kočičí?

22. prosince 2008 v 17:18 | Silencia |  Zajímavosti a zjištění
Představte si, že i tímhle se mohou zabývat vědci a co je na tom ještě lepší, dostanou za to Nobelovu cenu! Tedy ne tu úplně pravou, ale tzv. Ig Nobelovu cenu, která je věnována lidem za objevy zajímavé, ale ne až tak užitečné pro život :-). Je parodií na skutečnou Nobelovku a je vyhlašována každý podzim asi týden před ní. V medicíně byla třeba oceněna demonstrace faktu, že drahé falešné léky jsou účinnější, než levné falešné léky :-). Vtipný je také další oceněný objev, tentokrát z oboru chemie, kvůli kterému cena musela být rozdělena na dva díly: jeden dostali Shree Umpierre, Joseph Hill a Deborah Anderson za objev, že Coca-Cola zabíjí spermie a druhý C. Y. Hong, C. C. Shieh, P. Wu a B. N. Chiang za důkaz, že to neni pravda :-).

Proč je mořská voda slaná?

22. prosince 2008 v 16:57 | Silencia |  Zajímavosti a zjištění
Zkuste se na to zeptat učitele ve škole - ten můj mi řekl, že: "Byl jednou mlýnek se solí..." a pohádku si jistě domyslíte. Bohužel ale nějaká věrohodná odpověď stále neexistuje. Dokonce ani vědci se neshodnou, jaká je skutečná příčina. Jednou z teorií je, že sladké řeky přivádějí do moře slané minerály, které se neodpařují a tak se už po tisíce let voda stále zasoluje. Další říkají, že j to erozí mořského dna, ze kterého se rozpadem hornin podloží opět uvolňují minerály a soli. Tak jako tak, nejméně slanou vodu má moře Baltské a určitě se neutopíte v "moři" (jezeře) Mrtvém.

V USA otěhotnělo 17 šestnáctiletých holek z jedné třídy!

22. prosince 2008 v 16:51 | Silencia |  Zajímavosti a zjištění
Zní to asi neuvěřitelně, ale v květnu letošního roku celá třída holek z Massachusetts uzavřela "těhotenský pakt"! Za tatínky si vybraly své přítele, kamarády a údajně se mezi nimi objevil i jeden bezdomovec! Sedmnácti z nich se to povedlo a jejich gynekolog z toho byl pořádně v šoku... Protože zdravotní středisko jejich školy nesmí dívkám vydávat antikoncepci bez souhlasu rodičů, a tím nemohlo jejich otěhotnění ovlivnit, lékař i sestra raději rezignovali.

Jak vznikl toaletní papír?

21. prosince 2008 v 20:02 | Silencia |  Zajímavosti a zjištění
Tak toaletní papír jako takový údajně vznikl někde v Číně (kde jinde) ve 14. století. Do té doby se lidé utírali listy rostlin (to hodně dávno), umývali se v řece a ve starém Římě používali houbu namočenou do roztoku soli (kvůli dezinfekci). Ve středověku přešli k používání různých druhů mechů. Další způsoby závisely na kulturních zvyklostech a životních i přírodních podmínkách. Chudším lidem musely stačit dřevěné hobliny, tráva, seno, kameny, kukuřičné slupky nebo mušle, bohatší si mohli dovolit bavlnu, krajku nebo konopí. V arabském světě považovali za nejlepší vodu a pravou ruku (proto je její podání považováno za nevhodné). Během středověku Francouzi vynalezli bidet, který používala obě pohlaví. Jakmile se začaly tisknout první noviny, lidé ihned našli jejich další praktické využití. Telefonní seznamy byly přímo požehnáním domácností :-)! První průmyslově vyrobený papír určený k tomuto druhu spotřeby spatřil světlo světa někdy kolem roku 1850 v USA a asi v roce 1880 ho Britové dali dokonce na roličku. Samozřejmě kvalita tehdejší a dnešní je nesrovnatelná :-).

Proč máme dvě dlouhá u?

21. prosince 2008 v 19:55 | Silencia |  Zajímavosti a zjištění
Ú s čárkou je v češtině původní, zatímco ů vzniklo ze slov, kde se psala dvojhláska uo. Například u slova kuoň se (někdy ve 14.-16. století) o přesunulo v psané podobě nad u (místo dnešního kroužku tam bylo normální o) a poté se zredukovalo na kroužek. Ů dnes píšeme pouze uprostřed slova a musí to být slova původně česká! Ú se píše pouze na začátku slov, případně ve složeninách či po předponách (z-účastnit se, troj-úhelník). Samozřejmě aby výjimek v češtině nebylo málo, používá se i v citoslovcích (bú, vrkú), ve slově ocún a slovek přejatých z cizích jazyků (túra).