Únor 2009

Nenech sebou manipulovat! MANIPULUJ! :-D

28. února 2009 v 20:12 | Silencia |  Tipy a rady
Taky občas kupuješ nesmyslně drahé věci jen proto, že je vidíš v reklamách? Nosíš extrémně nepohodlné boty, protože jsou zrovna in? A nemáš někdy pocit, že nejsi tak úplně sám sebou, ale spíše figurkou v rukou někoho jiného? Pokud ano, možná ses stal/a obětí fenoménu dnešní doby - manipulace!

Jak to probíhá?
Člověk, který se snaží druhé ovlivnit, obvykle v první řadě získává sympatie ostatních - nejčastěji za pomoci svého charisma (alias X faktoru :-)). Někteří lidé jsou pro manipulování s okolím doslova stvořeni a jejich výmluvnost a talent pro přesvědčování jsou až neuvěřitelné. Nenechte se ovšem mýlit, nejen krásní a sympatičtí lidé umí zkušeně manipulovat!
Poté, co manipulátor získá sympatie, přichází fáze přesvědčovací, ovlivňovací a nakonec i získávací. Tohle může probíhat nepřeberným množstvím způsobů - "ukecáváním", zdůrazňováním všech svých super vlastností, citovým i jiným vydíráním, donucováním, zavázáním si manipulovaného (např. darováním cenné věci nebo půjčením peněz), ale třeba i destrukcí osobnosti. Často stačí jen pronést nějakou zdánlivě nevinnou poznámku - pokud je dobře cílena na "citlivé místo" manipulovaného.

Jak se bránit?
Pokud si uvědomíš fakt, že tebou někdo manipuluje, je to první velký krok ke skoncování s touto situací. Rozhodně nečekej, že se situace sama zlepší nebo změní! Začni tím, že přestaneš prožívat manipulátorovy hlášky a začneš je brát s velkou nadsázkou. Druhým krokem je zvýšit si vlastní sebevědomí a přestat manipulátora poslouchat. Případnou kritiku řeš s maximálním klidem a při výměnách názorů vol raději obecné formulace, které proti tobě nebude moci použít (něco ve stylu "ani ryba, ani rak"). Rozhodně se nenechej rozhodit nebo dokonce strhnout k hádce! Na svou obranu používej spíše vtípky - ale všeho s mírou.
Pořádného majzla si dávej na lichotky z podezřelé strany, neusínej na růžích a měl pořád oči otevřené!

Užitečná manipulace
Manipulace není jenom nástroj, jak si lidi "zotročit". Využívají ji třeba záchranáři při vážných zraněních nebo onemocněních - pacientům úplně neprozradí vážnost situace, a tak zabrání panice a podpoří psychiku ošetřovaných uklidňováním. Koneckonců si přiznejme, že nějakou tu schopnost mírně ovlivňovat ostatní čas od času použije každý z nás - ať už je to v partnerských vztazích, aby všechno v pohodě klapalo, nebo třeba při hledání brigády, kde se snažíme zaujmout svým nesmírným šarmem. Ale nic se nesmí přehánět!


Typy manipulátorů
Sympatický:
Přesvědčí tě milým, okouzlujícím dojmem a přátelskostí. Manipulátorů tohoto typu jsou miliony, a dost možná, že do této kategorie patříš i ty. Manipulace sympatiemi je poměrně častá, ale ve většině případů neškodná - mnoho lidí ji využívá pro zlepšení vztahů s ostatními.

Okouzlující:
Okouzlující manipulátor tě dostane svým šarmem, smyslem pro humor a společenskou oblíbeností. V jeho okolí lidé často ztrácejí rozum, především pokud jde o opačné pohlaví.

Altruistický:
Tento typ je poměrně hodně zákeřný. V první fázi pro tebe udělá první poslední, ve druhé po tobě chce ale totéž, ne-li víc! Vzhledem k tomu, že tak máš vůči manipulátorovi závazky, je těžké odmítat.

Vzdělaný:
Dává všem v doslechu najevo, jak jsou nevzdělaní a pod úrovní. Navzdory tomu k němu má okolí velkou úctu a považuje ho za autoritu, kterou by poslechlo a následovalo za skoro jakýchkoliv podmínek.

Nesmělý:
Tento typ je poměrně vzácný, ale když už se najde, jeho manipulace stojí za to. Na první pohled nenápadný jedinec rád šíří drby, ale mnohem častěji pomluvy a lži, kterým bohužel my všichni jen málokdy odoláváme. Známe to jako "tichá voda břehy mele".

Diktátor:
Manipulátora diktátora lidé poslouchají ze strachu, a přestože si jasně uvědomují, že je s nimi manipulováno, tyranii podléhají. Disciplína a strach je tomuto typu vlastní.

Šedá eminence:
Tento typ je znám z mnohých literárních děl, vzpomeňme si na jeden příklad za všechny - Moliérova Tartuffa. Jedná se o člověka, který stojí za nějakou váženou osobností a je jejím rádcem. Ovlivňuje ale také všechny blízké a známé, nezřídka dokonce samotou osobu, kterou zastupuje - ve svůj vlastní prospěch.

Rady nejen pro krásu IV.

28. února 2009 v 14:43 | Silencia |  Tipy a rady

Jak na dokonalou pleť?
Dokonce i jeden jediný pupínek dokáže pěkně znepříjemnit ranní pohled do zrcadla. Jenže když je prostě tam, tak co s ním? Do boje se vrhni s
dokonale připravenými zbraněmi! Obličej si pečlivě vyčisti a nachystej si napářku - hrnec s horkou vodou, nad který se nakloníš a přehodíš přes sebe ručník, aby pára neunikala (můžeš do vody přidat i heřmánek). S její pomocí se póry otevřou, kůže změkne a tvůj nový nepříjemný společník se mnohem lépe odstraňuje. Vymačkávání musí být ale opravdu šetrné a kompletní! Vatou nebo papírovým kapesníkem pupínek jemně presuj a snaž se nenechat v něm žádný fujtajbl. Určitě znáš situaci, kdy se ti místo začne hojit , udělá se stroupek a pod ním to zase začne bujet... Po několikanásobném pokusu o likvidaci takové potvory většinou zůstane nepěkná jizvička. Když se ti podaří zcela pupínek odstranit, místo vyčisti pleťovou vodou a vydezinfikuj tea tree olejíčkem. Aby se na pleti netvořily jizvičky a lépe se hojila, je dobré ji ošetřovat regenerujícími prostředky, které obsahují heřmánek, konopí, vitamín E, B-komplex a zinek. Doma si můžeš připravit i medovou masku, která má výborné hojivé účinky. A jakou zvolit nejlepší krycí taktiku? K zamaskování pupínku použij tužší korektor v odstínu tvé pleti. Dnešní korektory neslouží už jen jako krycí, ale obsahují i spoustu látek, které pomáhají akné zneškodnit, redukují zanícená místa a urychlují proces hojení. Takové aplikuj na kritické místo, které potom lehce zapudruj podobně výhodně nabitým pudrem, třeba s obsahem zinku.

Kleštičky nejen pro kutily
Správně upravené řasy dokážou s tvým pohledem vykouzlit opravdové divy. K jejich zvýraznění je samozřejmě klasikou pomůckou řasenka, ale pokud chceš mít pohled ještě podmanivější a oči "otevřenější", vyzkoušej kleštičky na řasy. Pro lepší výsledek je můžeš nahřát, ale jen lehce, aby sis pak nespálila třeba víčko. Takováto "kulma" ti pomůže řasy natočit do dokonalého oblouku. Nesmíš je ale před tím mít namalované, protože řasenka velmi rychle schne, a tak by se ti mohly polámat. Scvakni je na pouhých 10-30 sekund, potom je přejeď oblíbenou řasenkou a už jen nech ostatní obdivovat své výrazné oči.

Zapni se až ke krku
Asi málokdo do mrazu vyráží nevyzbrojen šálou, minimálně pokud nechce nastydnout a vyhnout se tak třeba škole :-). Co ale vyzkoušet její zajímavou alternativu, která nikam nevisí a nemotá se a jen jednoduše obepíná krk? Sepnutý kousek teplé tkaniny si můžeš vytvořit klidně sama, přišij si k nějaké kratší šále výrazný knoflík nebo třeba stužku a originální doplněk je na světě.

Metalický lesk
Máš ráda lesklý make-up? Třpytivé oční stíny dokážou studené a tmavé zimní dny trochu oživit. Právě teď je v módě lesk metalický v jakékoli tvé oblíbené barvě, takže perleťové líčení odlož na jaro a sáhni po kovu.

Víte, že... 28

28. února 2009 v 13:19 | Silencia |  Zajímavosti a zjištění
... míru lenosti může popsat rovnice? Kanadským vědcům se podařilo sestavit normální matematickou rovnici, která by měla zdůvodňovat, proč lidé dokládají úkoly tzv. "na zítra" (známe určitě všichni z vlastní zkušenosti). Původní vysvětlení, podle kterého jsou takoví chroničtí liknavci buď perfekcionisté, nebo zkrátka obyčejní lenoši, je podle závěrů nové studie chybné.
Otázka, proč lidé odkládají na zítra to, co by mohli udělat už dnes, zaměstnávala profesora Pierse Steela víc než deset let. Příčinou nepříjemného zlozvyku je prý lidská vznětlivost a spontánnost, píše psycholog ve své knize. Věčně liknaví lidé tvoří údajně ž 20% populace. Jsou prý více impulzivní, nestálejší než ostatní a mají sklon být méně pozorní k dostání svých závazků (poznáváte se?). Tato matematická formule, vytvořená na základě zkoumání 250 vysokoškolských studentů, zní U=ExV/IxD. U znamená užitek nebo také vůli dokončit daný úkol. Ten se rovná E neboli očekávání úspěchu a V je pak hodnota dokončení úkoly. To vše se dělí I, bezprostředností úkolu, a D, sklonem jednotlivců k odložení práce. Abychom v tom nebyli sami, uvádí se, že mezi odkladače práce "na zítra" patřili například i spisovatelé Marcel Proust a Douglas Adams, autor Stopařova průvodce po Galaxii.

Víte, že... 27

28. února 2009 v 13:05 | Silencia |  Zajímavosti a zjištění
... psi jsou urážliví a vnímají nespravedlnost? Pokud patříš mezi milovníky nebo chovatele psů, určitě tě to nepřekvapí, ale vědci až donedávna věřili, že citlivostí vůči nespravedlivému chování se vyznačují pouze lidé. Protože to přece jen některému z nich asi vrtalo hlavou, začal takové chování studovat u šimpanzů a opic. Když zvíře vidělo, že dostává za stejný úkol, který předvedl jeho kolega, slabší odměnu, urazilo se a odmítlo si ji vzít! Prokázalo se tak, že primáti cítí závist a nemají rádi nespravedlnost. Rakouští vědci se stejnou věc snažili prokázat také u psů, protože ti - jak je známo - prokazují vysokou citlivost vůči lidskému jednání. Testovali tedy 29 psů při podávání packy. Když pes viděl, že jeho partner dostal pamlsek a on utřel nos, brzy odmítl povel plnit a odvrátil se. Překvapivě mu ale nevadilo, když vedlejší pes dostal klobásku a on třeba jenom chleba. No, aspoň že psi nejsou vybíraví :-).

Viděla

23. února 2009 v 17:15 | Silencia |  News
Ahoj. :-) Tak jsem včera viděla film Catch me, if you can.... a to je faaakt mazec... Dřív jsem o něm věděla, i kdo tam hraje, ale říkala jsem si, že to bude blbost nebo tak něco... nevim... nechtělo se mi na něj koukat... Včera jsem si chtěla pustit video... ale mamka řekla, že to už jsme viděli mockrát a tenhle film jsme ještě neviděli. Tak jsme se na to zůstali koukat... a můžu vám říct, že to bylo skvělý. Málokdy mě nějakej film nadchne, když o d něj něco nečekám. ale často od něj něco čekám a je to hrůza.... Ale tohle nemělo chybu. Leonardi di Caprio byl skvělej a Tom Hanks též. Opravdu nelituju. Musím si co nejdřív ten film sehnat.... Mám ráda filmy s Tomem Hanksem jako je Zelená míle.... jsou to takový co vezmou za srdce.... jenže.... Chyť mě, když to dokážeš je také suprovej film a udělá totéž a není tam žádná smrt (Zelená míle, Titanic, Pearl Harbor)... Bohužel jsem ještě neviděla Forrest Gump a všichni to chválí, tak se na to musim někdy vrhnout.... ale fakt mě uchvátil tenhle film. Zařadil se mezi moje nejoblíbenější! ;-)

Taaaak blbej tejden

20. února 2009 v 9:56 | Silencia |  News
Musim se z toho vypsat!!! Já už nevim komu to mám říct aby mě poslouchali. Všem je to jedno! Nikoho nezajímá jak se cítím.... ach jo... mám depresi......

Panebože... mám depresivní týden.... a myslim, že to je počasím. Když si představím sluníčko, můžu někam vyjet na kole, svítí sluníčko, je teplo, je vidět... tak to je nádhera. A i při té představě se usměju, ale když si představím tohle počasí..... to je strašně protivný. Každou chvíli nic nevidíš, protože je tma, furt jen ti sněží do očí, je ti protivná zima, všechno je to hnusný..... Navíc se mi všechno začalo kurvit a nevim proč....... tenhle tejden se cítím fakticky na sebevraždu... Nic mi nejde, všichni jso na mě naštvaný, že jsem protivná, vadim i sama sobě. Škola mi nejde, každej jede sám za sebe a já to prostě nezvládám... a neni nikdo, kdo by mi pomohl. Myslim se školou. Bráchovi navíc taky to leze na mozek, je protivnej a odnáším to já, protože mě vidí často doma a říká mi věci, který bych nepřála slyšet od sourozence ani svýmu nehoršímu nepříteli...... Ale nevim proč to dělá. Strašně mi tim ubližuje, a uvědomuje si to. Ptala jsem se ho, proč je na mě tak hnusnej a řekl, že mám popřemejšlet.... Já fakticky nevim co dělám špatně....
To počasí mi fakticky pije krev. Nemám hotový přihlášky na vejšku a mám už na to jenom týden. Nevim ani dokonce kam si přihlášku dám. A když se zeptám kámošek, aby mi třeba poradili, tak řeknou "nevim" a rozpovídaj se o svejch přihláškách, kam to všechno pošlou, co ano, co ne, atd... Já nevim nevim nevim.... Potom ve škole.... jeden den řeknu jednu věc dokonale..... a druhej den to musim zopakovat na známku a nevydám ze sebe kloudnou větu. Proč???? Co se kruci stalo? Jednou to jde, podruhý ne? A obojí před tou samou učitelkou. Nevim co se mi stalo.
Učitel ve škole něco řekne, já to neslyším, a druhej den jsem jako jedinej debil, který si něco nepřinesl.... a proč? protože já o tom nevím.... nemám kámošku, která by mi to řekla, že to máme mít.... oni totiž asi neví, že to nevím..... ale já nevim proč jsem to neslyšela, když poslouchám celou hodinu.....
Pak jsem jezdila na soutěže v psaní na počítači. jenže teď jsem dlouho nepsala, tak mi spadla rychlost.... a teď ode mě všichni čekaj bůhvíjaký výkony, ale já to prostě nedokážu! Já to vím! Ale jim to nevysvětlím.... Když jim řeknu, že letos budu ráda, když se dostanu do první desítky, tak se mi smějou, že jsem skromná. Panebože ... a až budou zklamaný, tak pak mě to bude mrzet....
ach jo... nejsem chudinka... Jsem blbá prostě.... nic mi nejde, všechno se sere... a to proto, že jsem neschopná... kdybych dávala při hodině pozor, kdybych byla příjemná, kdybych byla rozhodná a samostatná, tak bych si to všechno zařídila sama.....
Navíc se třeba chci nějak s někým domluvit, jenže oni to pochopí trošku jinak a mě to už nevyhovuje, jenže je mi pak blbý je nějak opravovat, protože jsem to navrhla já.... ach jo... já nevim co mám dělat... jak se vymluvit z toho, když chcete aby bylo konečně něco podle vás? a ne aby si každej naplánoval čas a já se musela řídit podle toho i když se mi do toho nechce? Nejhorší je naše demokracie mezi kamarádkama...... Všichni řeknou svůj názor.... a pak je to podle nich.... na můj názor, na to co chci já, na to co se mi líbí, co mi vyhovuje, na to kam bych chtěla jít, co bych chtěla dělat, co potřebuju vysvětlit, co chci vidět, na to se prostě nedbá!!! A já nevim proč. Asi nejsem dost průrazná abych jim důrazně vysvětlila tohleto a támhleto... jenže když jsem to párkrát udělala, tak jsem pak týden se snažila tu kamarádku zase přetáhnout na svou stranu, protože na mě byla nasraná, nebo na mě neměla čas, nebo se to prostě celý posralo... a mohla jsem za to já........ chjo.......
Navíc nemám ani čas na počítači. Přijdu domu třeba v 5 večer a čas mám na počítači jen do osmi.... Nevím jak moc znáte učení na středních školách, ale určitě vám dojde, že v maturitním ročníku se musím hodně učit, dělat maturitní otázky, vypracovávat různý dopisy, dělat dlouhý úkoly, překlady, a všechno možný. A asi vám dojde, že 3 hodiny na počítači mi denně fakticky nestačí... Jenže mám bráchu, kterej si našel holku asi 70km daleko, a oni si přece musí na počítači povídat a psát... to, že si píšou celý den smsky (že mu přichází výpis 6000sms měsíčně) nestačí! Já jsem fakticky na nervy.... ze 17ti otázek na němčinu jich mám hotových 10. A to proto, že mi jedna trvá tak 4 hodinky..... a když jeden den dělám ještě na počítači obchodní dopis, překládám, a dělám ještě něco jinýho, tak mi zbyde na otázku tak hodina denně... takže za 4 dny mám jednu otázku... a to se fakticky nedá stíhat...... jo a kdyby jste chtěli říct, že se mam s brachou DOMLUVIT... tak to fakt nejde...... hrůza.........já nevim už jak to mám udělat. prostě nechápu........ prostě si myslim, že na maturanta by možná mohli brát větší ohled, že by se měl učit ..... no... navíc když bráchovi přijede holka, tak já (ačkoli mám naplánováno o víkendu být na počítači a udělat toho co nejvíc) nemůžu na počítač ani vlézt, protože je v pokojíku, kde se usadí brácha s návštěvou a nikdo tam nesmí. celý víkend...... skoro teda.... jednou taky jdou na hodinku ven no....... panebože já jsem hysterka....... furt si na něco stěžuju..... neee furt ne... jen tento týden...... a to proto, že je tak pitomý počasí.... .a když jsem nasraná tak jdu přímým krokem venku, a uklouznu.... to je mi fakt do breku.... celej tejden je mi do breku.... nic mi nejde... děs běs....... já už fakticky nemůžu... jestli nebude už brzo hezky, tak se z toho ZBLÁÁÁÁZNÍÍÍÍM!!!!!!! (jestli už teeda nejsem blaazen teď)

Jestli to někoho obtěžuje, sorry, ale já už to fakticky musela někam napsat....

Co ještě nevíte o H2O

10. února 2009 v 18:09 | Silencia |  Tipy a rady
Podívejte se, co způsobí její nedostatek ve vašem těle.


ÚNAVA: Nedostatek vody v organismu je prvním krokem na cestě k celodenní únavě. Když máte v těle o dvě procenta vody míň než obvykle, krátí se vám paměť, pletou se vám čísla a těžko pracuje s počítačem.

NEMŮŽETE ZHUBNOUT: I mírná dehydratace zpomaluje spalování tuků.

V NOCI VYMETÁTE LEDNIČKU: Sklenice vody před spaním vás zasytí, a zabrání tak vašim nočním toulkám do lednice.

MÁTE ZDRAVOTNÍ POTÍŽE: Mezi základní projevy dehydratace patří bolesti hlavy, zrychlená srdeční činnost, svalové křeče.

První dojem

7. února 2009 v 1:43 | Silencia |  Zajímavosti a zjištění
První dojem se vytváří během prvních dvou minut setkání! Během tohoto času získáš kolem čtyřicítky vjemů, kterých si na druhé osobě všimneš. Z toho je ovšem pouze 5-7 vědomých, takže nepočítej s tím, že bys přesně věděl/a, proč je ti právě tahle osoba tak (ne)sympatická... Ať jsi holka nebo kluk, to, jak vypadáš, tvoří 55% prvního dojmu a způsob tvé mluvy dlších 38%. Takže bacha na pusu!

Jsme monogamní?

7. února 2009 v 1:39 | Silencia |  Zajímavosti a zjištění
Výzkumy dosud říkaly: muži jsou v promiskuitní, ženy monogamní. Stále více se ale ukazuje, že ženy nejsou až tak nevinné, jak se zdálo. Polovina těch vdaných přiznává nevěru v průběhu manželství. A kolik je těch, které mlží?
V přírodě je monogamie velmi vzácná a praktikují ji "jen" 3% savců. Z historicky popsaných lidských společenství bylo skoro 90% polygamních. Dokazuje se, že člověk přirozeně monogamní není.
Na univerzitě dali mužům a ženám jednoduchý úkol: pokládat osobám, studentům a studentkám druhého pohlaví, tři otázky:
- Šel/šla bys večer na rande?
- Nechtěl/a bys večer přijít ke mně? Mám volný byt.
- Neměl/a bys večer chuť na sex se mnou?

Se schůzkou souhlasila většina studentek, se sexem ani jedna. Mužů souhlasilo se sexem celých 75%! Neuvěřitelné, co říkáte?

Nejbohatší lidé

7. února 2009 v 1:27 | Silencia |  Zajímavosti a zjištění
Když přijde řeč na nejbohatší lidi světa, většinu z nás napadne Bill Gates, jehož Microsoft zná celý svět. Ve skutečnosti je ale Gates až třetí. První místo obsadil investiční expert Warren Buffett a těsně za ním se drží Carlos Slim Helú, specialista na telekomunikace. Milionářů i miliardářů je na světě ale celá řada. Jejich cesty k bohatství jsou často zábavné, skoro vždy zajímavé a občas i tak trochu zázračné. Kdo ví, třeba může nějaký ten zázrak potkat i vás!

Warren Buffett
Majetek: 62 miliard dolarů
Čím se živí: investice
Jak si vydělal: Jako chlapec roznášel noviny a za svou první výplatu si koupil kolo. Jeho prvním větším investorským tahem bylo převzetí textilní firmy Berkshire Hathaway v roce 1965 a od té doby slaví v této branži nemalé úspěchy. Jeho roční plat jako výkonného manažera je "pouhých" sto tisíc dolarů, ale vydělávají mu hlavně takové obchody jako například investice do akcií Coca-Coly či známých novin Washington Post. Přestože přáce zabírala značnou část jeho času, stihl se dvakrát oženit a zplodit tři děti. Přes svůj obrovský majetek žije skromným životem bez okázalého přepychu.


Carlos Slim Helú
Majetek: 60 miliard dolarů
Čím se živí: telekomunikace - Telmex, Telcel, América Móvil
Jak si vydělal: Od dětství miloval baseball a jeho první podnikatelské úspěchy byly spojeny právě s touto populární hrou. Jako malý kluk kupoval kartičky s vyobrazením začínajících hráčů, a když se vypracovali, prodával je několikanásobně dráž. Obchodního ducha měl tedy zdá se v krvi. Jeho osudovým krokem byla koupě společnosti Telefonos de Mexiko (Telmex). Její hodnota totiž už během prvních deseti let stoupla na šestinásobek. Téměř sedmdesátiletý Carlos Slim Helú je dnes vdovcem s osmi dětmi a jeho velkou vášní zůstal především baseball a umění.


Bill Gates
Majetek: 58 miliard dolarů
Čím se živí: počítače, operační systém Microsoft
Jak si vydělal: Programování se Gates věnoval už od sedmé třídy, v 17 letech za svůj první program, týkající se tvorby školních rozvrhů, získal 4200 dolarů. Na studiích na Harvardu se spolužákem Paulem Allanem pak založili společnost Micro-Soft. Úspěch Microsoftu byl tak velký, že se Gates rozhodl opustit studia a začal se věnovat čistě podnikání. (A pak že bez pořádné školy to člověk nemůže nikam dotáhnout.) William Henry Gates, většinou oslovovaný jako "Bill" Gates, je po 13 letech na vrcholu světového miliardářského žebříčku jednoznačně nejznámějším boháčem světa.

Sergey Brin a Larry Page
Majetek: 18,7 a 18,6 miliard dolarů
Čím se živí: počítače, internetový vyhledávač Google
Jak si vydělali: Sergey Brin a Larry Page se seznámili během studií v oblasti počítačů na Standfordské univerzitě. Už v roce 1998 společně založili společnost Google, která provozuje stejnojmenný, světově proslulý internetový vyhledávač. Díky tomu se z nich stali jedni z nejmladších miliardářů, kteří ke svému jmění nepřišli díky dědictví. Popularita Googlu je dnes tak velká, že i pojem "googlovat" ve smyslu "vyhledávat na internetu" je všeobecně známý.

Mark Zuckerberg
Majetek: 1,5 miliardy dolarů
Čím se živí: internet, programování, facebook
Jak si vydělal: Vůbec nejmladší miliardář světa, 23letý Mark Zuckerberg, je zakladatelem internetové služby Facebook. Ta slouží ke tvorbě sociálních sítí, komunikaci mezi uživateli, udržování vztahů a zábavě. Facebook založil Zuckerberg ještě jako student Harvardské univerzity a poprvé jej sputil ze svého pokoje na Harvardu 4. února 2004. Za čtyři roky fungování Facebooku se služba rozrostla do celého světa a Zuckerberg tak má dnes na kontě 1,5 miliardy dolarů.

John Simplot
Majetek: 3,8 miliardy dolarů
Čím se živil: potravinářství
Jak si vydělal: Johna Simplota škola nikdy moc nebavila. Možná také proto, že byl dyslektik, což mu studium komplikovalo. Ve čtrnácti letech odešel z domu, v práci začínal přebíráním brambor. První milion vydělal distribucí sušené zeleniny v první světové válce. Díky pozdějšímu vynálezu mražených hranolek, které jsou dodávány do všech větších řetězců fast-food, to dotáhl až na miliardáře. V životě ho ale postihla i řada neúspěchů - prodělal například ve stříbrných dolech nebo hutích. "Bramborový král" John Simplot zemřel loni v květnu ve věku 99let.

Na co myslí... tvoje kytka!

7. února 2009 v 0:44 | Silencia |  Zajímavosti a zjištění
Povídáš si s kytkou na okně, když ji občas nezapomeneš zalít? Víš, jestli má ráda Mozarta, nebo se jí víc líbí techno? Ne? Tak se jí zeptej!

Zatímco nespokojený pes tě kousne, kaktus za oknem si celé roky jen dřepí v písku. Nevidí, neslyší, natož aby mluvil. To ovšem nevylučuje, že bedlivě sleduje, co se kolem něj děje a umí to i hodnotit.

Housenka! SOS!
Tlustá, hnusná, zelená a pořádně žravá housenka začíná okusovat lístky
keříku. Koho zavolá na pomoc? Sousední jabloň asi nevezme baseballovou pálku a neurazí housence palici... Kdo ho tedy zbaví nepříjemného hmyzu? Další hmyz. Rostliny napadené housenkami vyloučí takové pachové molekuly, jimiž dokážou přilákat parazitické vosy, které do těch malých potvor nakladou vajíčka. Z nich se zakrátko vylíhnou larvy vyžírající housenky zevnitř, čímž je zahubí. Jde vlastně o formu spolupráce, rostlina si pomůže od škůdce a vosy najdou místo na vlíhnutí.

Stejně jako živočichové i rostliny fungují na různých chemických principech. Dokážou svolávat hmyz, vysílat varovné signály ostatním rostlinám a přivolat si pomoc v ohrožení. Někteří badatelé, jako třeba akdemik Tony Truewas, dokonce předpokládají, že rostliny ovládají základní formu myšlení! Hodnotí situaci, ve které se nacházejí, a dokonce stejně jako zvířata "předvídají" přírodní katastrofy. Údajně disponují určitou formou paměti, umí informace zpracovávat a zařídit se podle nich. Především plané rostliny jsou těmi nejmazanějšími, protože se o sebe musí postarat samy, což vyžaduje vynalézavost. Doma si tedy pěstujeme tak trochu "blbečky".


Jeden za všechny, všichni za jednoho!
Rostliny si ale umí poradit i zcela samy. Třeba bříza - když její listy začne požírat nějaký otravný škůdce, zdvojnásobí v listech obsah taninu a ty už nechutnají tak dobře jako dřív. Dokáže ještě navíc ale nějakým způsobem varovat i ostatní, protože ke stejným změnám dochází i u ostatních stromů. Šťavnaté listy se ovšem nemusí proměnit jen v sousto křivící tlamu, ale mohou i zabít. Taková akácie po napadení začne produkovat spoustu jedovatých látek, které zvládnou usmrtit i větší zvířata.Rozmnožování - sexy květy sladce voní
Živočichové se při hledání partnera řídí čichem, čehož využívají i květiny - voní tak sladce, že přilákají včely i motýly. Někdy jdou ale ještě dál a podvádějí! Taková orchidej tořič svými květy nejenže napodobuje vzhled, ale dokonce i vůni samiček hmyzích opylovačů! Sameček si myslí, že letí vstříc své vyvolené, přistane na ní a místo toho opyluje kytku! Durman sází na jinou vábicí taktiku. Vyrábí si tropanové alkaloidy, které jsou halucinogenní a návykové. Zkrátka a dobře - hmyz zfetuje a ten se k němu pak rád vrací pro nevšední zážitky.

Rivalství - pryč z mého dvorku!
Rostliny bojují o svůj životní prostor různě - stromy v lese rostou do výšky, aby se dostaly k co možná největšímu množství světla, plevel se snaží obrůst všechno v okolí. Ořešák královský ale ve svém okolí v podstatě vraždí neviňátka! Vypouští do půdy látku juklon, která brání v klíčení cizích semen v jeho blízkosti.

Experimenty:
V šedesátých letech proběhly experimenty s rostlinami připojenými na detektory lži, které přinesly podivuhodné výsledky. Zkoumaná rostlina reagovala rozličným způsobem na nepříjemné či nebezpečné podněty, a naopak na zkušenosti uspokojující. Zapálená sirka nedaleko jejích listů, hození živého kraba do vařící vody v její blízkosti, zalévání... Takže jestli máš doma z (pro tebe) nepochopitelných důvodů neprospívající dracénu, zkus se jí začít věnovat a sleduj reakce. Třeba prostě nemá ráda rock a raději by si poslechla operu (v tom případě jí věnuj tetičce). Nebo jí pořiď kamaráda. Někteří zahrádkáři mají zkušenost, že se jim určitý strom ujal až poté, co zasadili druhý! Vždycky je totiž lepší mít s kým pokecat, než stát uprostřed zahrady sám.


Víte, že... 26

6. února 2009 v 15:56 | Silencia |  Zajímavosti a zjištění
... ropuchy zabíjejí krokodýly? Bojíš se žab? Nahání ti tohle slizké stvoření hrůzu? Pokud ano, nemáš se za co stydět. Jeden druh žáby způsobuje Australanům hluboké vrásky na čele. Když někdy půjdeš na procházku australskou přírodou, dej si bacha, abys nepadl/a do spárů obávané ropuchy obrovské! Byla sem dovezena před 73 lety a dnes decimuje i obávané predátory, jako je třeba krokodýl. Není to sice krvežíznivá potvora, která vám na potkání prokousne tepny, ale to, jak ničí tamní populaci zvířat, je bez nadsázky děsivé. Likviduje mnoho druhů hmyzu, vytlačuje původní populace žab, ničí mnoho druhů ještěrek a hadů, a hlavně její prudký jed ohrožuje tamní druh krokodýla. Jak to dělá? Pokud si myslíš, že útočí speciálními jedovými zuby nebo drápy, tak možná nejsi úplně v obraze. K těmto apokalyptickým dopadům na tamní faunu dochází při častých pokusech australských zvířat pozřít tuto velkou, šťavnatou, avšak prudce jedovatou ropuchu. Proto radíme - jako domácího mazlíčka si raději pořiď něco jiného!

P.s. Mno já teda jako nevim, jak by jí hmyz nebo ještěrky chtěli sežrat, ale .... je to článek z časopisu, tak proti gustu žádný dišputát :-D

Víte, že... 25

6. února 2009 v 15:26 | Silencia |  Zajímavosti a zjištění
... existuje fobie z vlastních kolenou? Mezi nejčastější a nejznámnější fobie patří například klaustrofobie alias panický strach z uzavřených prostor. Strach ze společnosti se nazývá sociofobie, a takto postižený člověk nemůže chodit ani nakupovat, natož třeba jezdit MHD, jít na koncert či do divadla.
Mnoho lidí také trpí fobiemi ze zvířat - nejčastěji se obávají hlodavců, žab nebo hmyzu.
Nejkurióznější fobií ale trpěla jedna anglická dáma, která se celý život bála svých kolenou. Nemohla si na ně ani sáhnout, a když se jich náhodou dotkla, měla stejný pocit jako lidé, kteří se štítí hmyzu a náhodou jej rozmáčknou prstem. Po dlouhých sezeních s terapeutem se jí povedlo své fobie částečně zbavit - už si na své koleno sáhne, ale stále si o něm myslí, že je to hnusná věc, která k ní nepatří.

Jaká je definice smrti?

3. února 2009 v 13:59 | Silencia |  Zajímavosti a zjištění
Přemýšlel jsi už někdy nad tím, co vlastně z lékařského hlediska znamená vyhlásit někoho za mrtvého? Až do poloviny 20. století byla za smrt z lékařkého hlediska považována porucha dvou základních vitálních funkcí - zástava srdce a ustání dýchání. Poté, co byla objevena možnost resuscitace a vynalezeny přístroje na umělé dýchání, se tato definice smrti stala nevyhovující. Bylo tedy nutné přistoupit k vytvoření nové definice smrti. Za kritický orgán, který by mohl pomoci vymezit smrt člověka, byl označen mozek. V současnosti ti může bít srdce, můžeš dýchat, ale pokud umřel tvůj mozek, budeš oficiálně prohlášen za mrtvého. Do centrálního nervového systému patří ovšem i mícha, která pro vyhlášení smrti nemusí být nefunkční. A jelikož je mícha řídícím místem různých relfexů, může se stát, že se "mrtvý" ještě několik minut hýbe. Pozůstalým je tak připraven dost... ehm... nepříjemný zážitek.

Proč nám při pláči teče z nosu?

2. února 2009 v 16:32 | Silencia |  Zajímavosti a zjištění
Slzy jsou produktem slzné žlázy za horním víčkem každého oka. Vytékají drobnými kanálky ve vnější části horního víčka a při každém mrknutí se roztírají po očním povrchu. Lidé pláčou, když jsou šťastní, smutní nebo při bolesti, přičemž uvolňují záplavu slz. Oko se zalévá slzami i při dotyku a při některých onemocněních. Slzy z oka odtékají dvěma drobnými otvory ve víčkách blízko nosu a dvěma malými slznými kanálky do nosu. Po tvářích tedy stékají vlastně jen tak "bokem".