Březen 2009

České bedny, které změnily svět

28. března 2009 v 22:35 | Silencia |  Zajímavosti a zjištění
Chceš se stát slavným, ale máš pocit, že jako Čech v celosvětové konkurenci nemáš šanci? Jsi na omylu! Mrkni na plejádu světově uznávaných krajanů!

Antonín Holý (*1936)
Titul: prof. RNDr., DrSc., Dr. h. c. mult.
Chemii se věnoval od 8 let, kdy zkoušel různé domácí pokusy. Po maturitě vystudoval organickou chemii na Karlově univerzitě. Roku 2007 získal cenu Česká hlava a v roce 2008 byl dokonce navržen svými kolegy na Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu. V září minulého roku převzal již desáté významné ocenění - čestnou profesuru Manchersterské univerzity. Nyní se zkoumá účinnost látky GS 9219, která působí na rakovinové buňky vycházející z lymfatické tkáně.
Čím se proslavil: Je objevitelem řady antivirotik využívaných při léčbě HIV/AIDS, hepatitidy typu B či oparů. Lék Viread, který vznikl na základě Holého výzkumu, je v současné době nejúčinnějším dostupným lékem proti AIDS.

Jan Evangelista Purkyně (1787 - 1869)
Titul: prof. (ale žádný ani nepotřeboval)
Byl významným lékařem a biologem. Nejprve pracoval jako vychovatel, později se začal zajímat o lékařství. Pro své vlastenecké názory ale těžko hledal odpovídající práci, a aby získal místo alespoň mimo Rakousko, musel se za něj přimluvit Goethe. Když roku 1832 získal svůj první výkonný mikroskop, objevil význam buněk jako stěžejních jednotek pro život. Jeho jméno se objevuje v názvech buněk, ulic, škol apod. Stal se členem londýnské Královské společnosti, vídeňské a pařížské akademie věd, poslancem zemského sněmu a dokonce nositelem rytířského řádu. Také se traduje, že kdekoli na světě stačilo na dopis místo adresy napsat pouze "Purkyně - Evropa" a zásilka dorazila správnému příjemci.
Čím se proslavil: Zformuloval základní buněčnou teorii popisující stavbu a dělení buněk, vnitřní hmotu buněk nazval protoplazmou. Jo, a taky založil časopis Živa, který vychází dodnes.

Jaroslav Heyrovský (1890 - 1967)
Titul: PhDr.
Tento první český nositel Nobelovy ceny šel studovat Filozofickou fakultu UK, ale už po roce se přesunul na University Collage do Londýna. Studia pak přerušila 1. světová válka, ovšem už v roce 1918 předložil svou disertační práci zpátky na UK. Objevil elektrolýzu se rtuťovou kapkovou elektrodou - analytická metoda chemické analýzy měřící koncentraci látek v roztoku (pro běžné lidi asi nic moc zásadního). Později sestavil také polarograf, přístroj na automatickou registraci měřených veličin. Byť tomu mnozí z nás asi nerozumí, polarografie se stala největším přínosem československé vědy vědě světové ve dvacátém století.
Čím se proslavil: Získal čestné doktoráty na mnoha světových univerzitách, byl čestným členem spousty vědeckých akademií a roku 1959 dokonce obdržel Nobelovu cenu za chemii.

Martin Schnabl (*1973)
Titul: RNDr.
Vystudoval pražský matfyz a zamířil na nejprestižnější světové univerzity. Vyhrál cenu pro mladé vědce European Young Investigators Awards (EURYI) a získal tak dvacet milionů korun na pětiletý výzkum, který se rozhodl provádět ve své rodné zemi proto, aby vzbudil zájem o vědu u mladší generace. Jde mu o sjednocení Einsteinovy teorie relativity s kvantovou mechanikou.
Čím se proslavil: Zastánce teorie strun, který chce popsat vznik vesmíru a zjistit, jak vypadají černé díry.

Další slavné české objevy a vynálezy:
Bleskosvod, kostkový cukr, lodní šroub, elektrická tramvaj, silon, kontaktní čočka, barevná fotografie, buzola, remoska, plastická chirurgie, patentka, krevní skupiny, záchytná protialkoholní stanice, nanovlákna.


Návštěvnost

11. března 2009 v 12:01 | Silencia |  News
TOPlist

Rady nejen pro krásu V.

9. března 2009 v 20:36 | Silencia |  Tipy a rady
Těšíme se na teplo!
Těšíš se už na teplé dny a jsi zvědavá, jaké módní trendy s sebou přinesou?


Neonová záře
Neonové barvičky návrháře bavily už minulou sezonu a neomrzí je ani tuto. Ale pozor na ně! Když s nimi neumíš zacházet, mohou vypadat dost lacině, především na plastové bižuterii. Velmi pěkně vypadají ve spojení s kovem či dřevem. Co se týče oblečení, nešlápneš vedle, pokud zkombinuješ nějaký zářivý neonový kousek s něčím neutrálním - třeba s jeansy. Jestli chceš použít více neonových odstínů, sáhni po jednom kusu oblečení - jedno tričko barevnou směsici snese.

Bondage
Tento trend tě bude pořádně spoutávat! Dokáže vypadat jak punkově, tak elegantně. Připrav se na opásané kalhoty, šaty i boty.

Srovnej zoubky do latě!
Nadhodí tvůj zubař při každé návštěvě, že bys měla uvažovat o fixních rovnátkách? Máš jen trochu, nebo dokonce roztomile křivé zoubky, ale kvůli tomu tě ani nenapadne nosit dva roky drátky v puse? Jenže ono to nemusí být až tak jednoduché! Důsledky špatného skusu nebo několika křivých zubů mohou být mnohem vážnější. Jsou-li zuby špatně postaveny, přetěžují se a po čase můžou dokonce začít odumírat! Zkus se proto se svým zubařem na tohle téma pobavit trošku víc a zjisti, jak na tom vlastně jsi a co ti může hrozit. A co by tě v případě nasazení rovnátek čekalo? Chvilka zvykání si na jejich přítomnost v puse, nějakou dobu nemožnost zakousnou se třeba do jablka nebo chroupat oříšky. Samotná rovnátka si můžeš vybrat průhledná, nebo si na ně nechat nasadit pestrobarevné gumičky, třeba aby ti seděly k oblíbené barvě oblečení. Uvědom si, že krátké užívání tohohle kovového pomocníka se ti vyplatí na celý zbytek života, tak neváhej!

Pusa jako malina
Používání balzámu na rty je pro tebe asi samozřejmostí. Co pro ně ale můžeš udělat navíc, jakou nadstandardní péči jim věnovat? Připrav si domácí kúru, po které budeš mít rty ještě jemnější! Stejně jako pleť obličeje i pokožka rtů si zaslouží občasný peeling. Tenkou pokožku rtů namasíruj krouživými pohyby pomocí toho nejměkčího kartáčku na rty. Po takové masáži jsou rty krásně prokrvené a připravené vstřebávat živiny. Na tohle je ideální domácí maska z medu. Med si jednoduše natřeš na rtíky, necháš působit 5-10 minut a potom ho smyješ nebo třeba olížeš :-). Na závěr je namaž hutným mastným balzámem se zvláčňujícím vitamínem E, a můžeš se svými znovuzrozenými rty zase vyrazit do mrazivého počasí.

Cihla na obličeji nemusí bolet
Jemná šmouha u oka v cihlové barvě - tak vypadá make-up, který právě nosí modelky na přehlídkách. Tyto oční stíny působí zasněně, melancholicky a dobře se kombinují s neutrálními rty, či lehce zabarvenými v podobném odstínu jako oči.

Všemocné aloe vera
Určitě už ses s touto rostlinou někde setkala, je oblíbeným kosmetickým přípravkem i potravinovým doplňkem. Co je na ní tak výjimečného? Šťáva z jejích listů je plná vitamínů, minerálů, aminokyselin a enzymů, očisťuje organismus, odstraňuje viry a bakterie z těla. Pro problematickou pleť se výborně hodí lehký gel z aloe, který má hojivé účinky, takže ti pomůže předcházet vzniku jizviček. Používá se i na řezné rány, oděrky či spáleniny. Působí jako přírodní zvlhčovač, dodává vlhkost všem vrstvám kůže, takže si na své přijde i suchá pleť. Aloe vera je komplexním detoxikačním prostředkem a pomáhá také utužovat vlastní imunitu organismu, které nikdy není dost. Vyzkoušet můžeš různé stoprocentní šťávy, gely, které jsou určeny pro vnější i vnitřní užití. Pokud krémům nevěříš, pořiď si domů vlastní rostlinku a budeš mít čerstvou první pomoc vždy po ruce!

Dotazníček a la Česká MISS 2009

1. března 2009 v 14:49 | Silencia |  Řetězáky (Dotazníky)
1. Legalizace marihuany? NE
2. Měla by být budoucí českou premiérkou žena? TO JE FUK
3. Svíčková nebo sushi? SVÍČKOVÁ
4. Olympiáda v Praze? NE
5. Salsa nebo valčík? SALSA
6. Úplný zákaz kouření v restauracích? VYHRADIT MÍSTNOSTI
7. Trest smrti? NE
8. Růže nebo karafiát? RŮŽE
9. Obama nebo Putin? OBAMA
10. Rock nebo pop? TO JE FUK... JAK KDY... SPÍŠ ROCK
11. Sova nebo ranní ptáče? KAŽDOPÁDNĚ SOVA!
12. Legalizace eutanázie? NE
13. Zima nebo léto? LÉTO
14. Tom Cruise nebo Saša Rašilov? SAŠA RAŠILOV
15. Přímá volba prezidenta? NEVÍM, SPÍŠ ANO
16. Dovolená u moře nebo na horách? U MOŘE
17. Kočka nebo pes? TO JE FUK ...
18. Víra v Boha nebo v sebe sama?
V SEBE SAMA
19. Romantik nebo realista? NĚCO MEZI TÍM
20. Lucie Bílá nebo Aneta Langerová? JAK KDY, ALE SPÍŠ LUCIE BÍLÁ
21. Dluhy nebo vyrovnaný rozpočet? VYROVNANÝ ROZPOČET
22. Poplatky ve zdravotnictví? NE
23. Město nebo vesnice? JAK NA CO. SPÍŠ VESNICE
24. Jágr nebo Čech? KLIDNĚ OBA
25. 160 na dálnici? NE!
26. Plastická operace? NIKDY!
27. Televize nebo kino? KINO
28. Adopce dětí homosexuálními páry? KLIDNĚ
29. Angličtina nebo francouzština? ANGLIČTINA
30. Batman nebo Mamma Mia? MAMMA MIA!
31. Radar v Čechách? TO JE FUK. SPÍŠ NE.
32. Jízda na koni nebo seskok padákem? OBOJÍ
33. Meryl Streep nebo Angelina Jolie? MERYL STREEP
34. Peníze nebo moc? KDO MÁ PENÍZE, MÁ MOC
35. Mají v Čechách ženy stejné šance jako muži? ASI JO
36. Paříž nebo New York? OBOJÍ!

Jak moc by jste chtěli moc?

1. března 2009 v 14:36 | Silencia |  Ankety
Telepatie, telekineze, teleportace, létání, léčení, empatie, vidění do budoucnosti, zmrazování času, astrální cestování, vaření lektvarů, říkání zaříkávadel, čtení myšlenek, atd. atd.

Máte rádi čarodějnictví?

1. března 2009 v 14:33 | Silencia |  Ankety
Co čarodějnice?

Jsi pro trest smrti?

1. března 2009 v 14:33 | Silencia |  Ankety
Tak co? Trest smrti nebo ne?

Nic než pravda!

1. března 2009 v 14:13 | Silencia |  Zajímavosti a zjištění
Způsoby co nejefektivnějšího nalézání pravdy jsou staré jako lidstvo samo. Mají své vlastní dějiny a na první pohled nepříliš líbivou podobu. My se jimi nebudeme zabývat příliš dopodrobna, ale i tak vám to bude stačit. Pokud máte silný žaludek, pokračujte dále a seznamte se se zrůdnostmi, kterými jsou lidé schopni dostávat mnohdy i lživé informace z nevinných obětí.

ZAKOPÁNÍ DO ZEMĚ
Začalo se používat v pravěku, ale v islámském světě a právu šaríja je zachováno dodnes. Vyslýchaný byl až po krk zakopán do hlíny a ponechán napospas různé havěti, dokud neřekl vše, co věděl. Dnes to již nefunguje jako mučící praktika, ale jako trest smrti.

VÍTEJTE V ZOO
S výrazným rozvojem myšlení se začaly vyvíjet i způsoby mučení. Speciální stroje začali vymýšlet Římané, ale mnohem více stále preferovali "přírodní" praktiky. První křesťané byli vkládáni do klecí s hady. Pokud se jim nepodařilo zešílet hrůzou, řekli nebo přiznali vše, co bylo vyžadováno. Dalším způsobem bylo vehnání lidé do arény a vypuštění lvů. Druhové nešťastníků se pak museli dívat, jak hladové šelmy rvou a drásají jejich přátele, a po takovémto prožitku se hromadně přiznávali k čemukoli.

BOŽÍ SOUD
Boží soud neboli ordál se praktikoval od starověku až do 15. století. V době rozmachu křesťanství šlo o nejčastěji používaný způsob rozhodování o vině a nevině. Spoléhalo se pouze na víru a na rozum nebyl brán ohled. Bylo jich několik druhů: ordál vody spočíval v hození možného viníka do řeky. Výsledek byl jednoduchý: pokud dotyčný nevyplaval, byl označen za nevinného, protože voda jako čistý živel by nepřijala nikoho nečistého. Oproti tomu ten, koho proud viditelně odnesl, byl vinen, protože voda se ho chtěla zbavit. Ordál ohně spočíval v chůzi po rozžhaveném železe nebo uhlících. Pokud člověk dokázal přejít, byl nevinný.

TORTURA
Oficiálně povolený způsob výslechu od poloviny 13. století. V té době totiž soudnictví přímo volalo po nalezení nějakého pevně daného postupu, u kterého by lidé tolik neumírali. Často se totiž stávalo, že kat-amatér zabil vyslýchaného dřív, než se dozvěděl požadované informace... Což - přiznejme si - nemělo patřičný efekt.
Tortura se skládala z pěti stupňů (někdy se uvádějí pouze čtyři), z nichž každý mohl probíhat maximálně 15 minut. To byl ovšem jen oficiální postup a časté vkládání mezistupňů mučení prodlužovalo.

Stupně Tortury:
První stupeň: Vazba. Byla pouze začátkem čekání na všechno to hrozné, co vás mělo potkat. Kromě lámání rukou se používalo tzv. škrcení, při kterém se kolem ruky postupně utahoval provaz. Tím ji taky pěkně drtil. Nic moc příjemného, že?


Druhý stupeň: Palečnice. Pod tímto pojmem si můžete představit železné svěráky, zevnitř opatřené pěkně ostrými jehličkovými výstupky.


Třetí stupeň: Španělská bota. Španělská bota byla o kapku větší sestrou výše zmíněné palečnice, jejímž úkolem bylo rozdrtit kompletně celou holeň. Kdyby se odsouzenci zdálo, že ještě něco vydrží, pořádně mu naklepali okolní klouby.


Čtvrtý stupeň: Oblíbené natahování na skřipec. Výsledkem byly vymknuté klouby a zpřetrhané svaly. Dobře jste se také mohli seznámit s katem - obvykle vylezl nahoru za vámi a s trháním vazů trochu pomáhal.


Pátý stupeň: Světlé trápení. Odsouzený byl pálen svazky svíček na hrudi z obou stran. Když jste puchýřů měli dost, s citem vám je strhli a začali zase od začátku. Milé, že?

Pokud jste toto mučení čirou náhodou přežili, dostali jste pár zlatek a mohli jste odkráčet domů. Tedy - pokud jste mohli chodit.
Tortura byla naštěstí zrušena Marií Terezií v roce 1776.

MALEUS MALEFICARUM
Specifická kategorie tortury týkající se výslechů čarodějnic. Postup je popsán v knize Maleus Maleficarum neboli Kladivo na čarodějnice. Napsali ji dva dominikánští mnichové v roce 1486. Mučení bylo daleko krutější a už neplatilo pravidlo patnácti minut na každý stupeň, mohlo být libovolně dlouhé - dokud se obviněný nepřiznal. K mučení byla přizvána i rodina, aby utrpení bylo co největší. Tato kapitola
dějin se váže především k Čechám, kde byly čarodějnické procesy nejpočetnější. Často používanou metodou u nás bylo přikládání rozžhaveného železa na citlivé části těla nebo třeba Norimberská panna (velký dřevěný sarkofág s hřeby uvnitř). Hřeby byly právě tak dlouhé, aby mučenému způsobovaly co nejvíce bolesti, ale nezabily ho. Procesy z 99% končily odsouzením mučeného a jeho následným upálením, proto bylo nežádoucí, aby zemřel již na mučidlech.

SMRT TISÍCI ŘEZY aneb Něco z orientálních krajin
Oblíbený čínský způsob mučení. Jak to probíhalo? Odsouzeného k smrti ling za velkého zájmu tamějších obyvatel a fotografů přivázali ke kůlu a pomalu mu zaživa odřezávali kousky masa. Začali prsními svaly a pokračovali tak dlouho, dokud se jeho vnitřnosti nevešly do kbelíku. Opravdu pomalou smrt mohla urychlit pouze rána do srdce, ale obvykle byla doba jejich smrti ponechána osobní výdrži.

STAHOVÁNÍ Z KŮŽE
Další oblíbený způsob trestu, tentokrát hlavně v Mongolsku. Začínalo se obvykle patami a pokračovalo přes záda čím dál výše. Dotyčný to obvykle nepřežil dlouho. Zvlášť zajímavá je historka o mongolském guvernéru Dambídžovi, který nechal svým zkušeným kamarádem Kazanem stáhnout svého nepohodlného příbuzného Chaisana. Chtěl ho totiž předat jeho matce úplně bez kůže. Ten však při stahování zemřel, a tak rozzuřený Dambídža nechal stáhnout samotného Kazana. Jeho kompletní skalp můžete vidět v Národním muzeu v Praze.

NE/TOPENÍ
Praktika agentů CIA, při které nedochází k žádné praktické fyzické ujmě. Jenom vyslýchaného přivážou k prknu, nohy mu dají o něco výš než hlavu a na obličej položí celofán, který polévají vodou. V člověku to vyvolá neuvěřitelně silný pocit topení a dokonce i cvičení agenti CIA to údajně vydrží pouhých 14 vteřin!

UTÍKAJÍCÍ KRYSA
Další exotický způsob, jak dostat z lidí to, co mučitel chtěl. To se tak šoupla krysa do plechového hrnce/kbelíku, který se přivázal na zadek a postupně víc a víc jej zahřívali... No a milý hlodavec se s přibývajícím horkem nehodlal smířit, takže hledal cestu ven za každou cenu... A když nenašel žádnou skulinku, tak si začal prokousávat cestu sám.


MUČENÍ V SOUČASNOSTI
V současné době tyto způsoby výslechu zakazuje Všeobecná deklarace lidských práv z roku 1948 a Ženevské úmluvy na ochranu obětí války. Roku 1975 přijalo OSN Deklaraci o ochraně všech osob před mučením a jiným krutým nelidským či ponižujícím zacházením nebo trestáním, na níž navazují další úmluvy o ochraně lidských práv a svobod.Kolik toho za den vypiješ?

1. března 2009 v 14:10 | Silencia |  Ankety
Tak co?